KURALLAR

ALANYA AT-ÇEK BALIK AVI YARIŞMASI 2019

YARIŞMA İÇERİĞİ VE TEKNİK KURALLARI

Tarih: 23-24 Mart 2019 (Cumartesi Başlangıç – Pazar Bitiş)

Yer: Alanya Konaklı Plajı

İlk Toplanma Zamanı:

İlk Toplanma Yeri: Alanya Konaklı Plajı

Yarışma Başvurusu: Kayıtlar Web Sitesinden yapılacak ve 22 Mart Cuma günü son bulacaktır.

Yarışmacı sayısı 80 ile sınırlandırılmış olur + 20 kişilik kontenjan organizasyon heyetinin takdirindedir. asobder.com dışında yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.

Yarışma Kuralları: 1380 Sayılı Su Ürünleri Yönetmeliği ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ hükümlerine uygun olarak yapılacaktır.

 1. Yarışma Spin (at-çek) avcılık kategorisinde yapılacak ve avlanacak balıklarda hakemler tarafından tebliğe uygunluk şartı aranacaktır.
 2. Yarışmacılar yarışmacı formunu imzaladıktan sonra yarışma öncesi yapılacak bilgilendirme toplantısında anlatılacak kurallara uymak zorundadırlar, kurallara uymayan yarışmacılar hakemler tarafından uyarı alırlar, 2 uyarı alan yarışmacı diskalifiye edilir.
 3. Yarışmacıların herhangi bir nedenle suya girmesi kesinlikle yasaktır, suya girmeyi gerektirecek özel durumlar oluşursa hakem takdiri ve gözetiminde gereken yapılacaktır.
 4. Spin (at-çek) disiplini haricinde ki tüm avcılık teknikleri yasaktır. Spin avcılıkta kullanılan sert kandırıcılar ve silikon kandırıcılar dışında organik (canlı ya da cansız) yem kullanmak ve yemleme yapmak yasaktır.
 5. Yarışmacılar kıyıya dik olarak atış yapmak zorundadır.
 6. Yarışmacıların can ve mal güvenliği kendi sorumlulukları altındadır. Bu konuda Alanya  Belediyesi ayrıca organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz.
 7. Yarışmacılar için ayrılmış yarışma alanın –da ateş yakmak, piknik yapmak, gürültü yapmak, denize bir şey atmak, yemleme yapmak, denize ışık tutmak, avı ve avcılığı etkileyici her türlü eylemde bulunmak yasaktır ve hakem tarafından uyarı almaya neden olur.
 8. Yarışma alanının temizliği denize ve çevreye olan duyarlılık bilinci kapsamında yarışmacılar çevreyi ve denizi kirletici tutum içerisinde hareket etmeleri halinde hakemler tarafından uyarı alırlar.
 9. Yarışmacı avı yakaladığında kendinden sorumlu hakeme ulaşarak gelmesini sağlayacak. Yakalanan av hakem tarafından gerekli ölçüm işlemlerini yaptıktan sonra eğer uygunsa avı puanlamaya dâhil ederek kayıt altına alacaktır.
 10. 1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu, Su ürünleri Yönetmeliği ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’e göre Kilograma tabi olan türlerde bir yarışmacı 5 Kg. dan fazla balığı alıkoyamaz. Bu bağlamda 5 kg. limitinin üzerindeki tüm balıklar salınacak ve uygun olan balıklar salıverme puantajına göre yarışmacının puan hanesine yazılacaktır.
 11. Tebliğe uygun olmayan tüm balıklar hakemler tarafından koşulsuz olarak salınacaktır.
 12. Hakemler tarafından puanlamaya girebilecek balıklarda puantaj:

Balığı alıkoyma puan çarpanı uzunluk x 2 ‘ dir.

Balığı salıverme puan çarpanı uzunluk x 2,3 ‘ tür.

 1. Balık haricindeki tüm türler puanlama dışıdır. (Örn: Kalamar – Sübye – Ahtapot – Istakoz – Yengeç – Karavida – Böcek – Karides vs..)
 2. Yarışmacılar yarışma boyunca yarışmacı yaka kartlarını takmak zorundadırlar. Yarışmacı yaka kartının takılmaması hakemler tarafından uyarı almaya neden olur.
 3. Yarışma bitişinde puanlamaya uygun, hiç balık çıkmaması durumunda, kura çekilerek ödüller dağıtılacaktır.
 4. Konaklı Plajında otopark-tuvaletler-çocuk oyun alanları-çadır ve piknik alanları vardır isteyen katılımcılar yanlarında çadır getirebilirler.
 5. Yarışmacı kayıt formu doldurduktan sonra çekeceği kura sonunda yarışma alanında ki numaralarla belirlenmiş yerini belirlemiş olur.
 6. Yarışmanın başlangıcından 2 saat sonrasında 21.30 dan itibaren centilmenlik çevresinde yarışmacılar karşılıklı anlaşarak yer değiştirebilirler. Anlaşma durumu dahi olsa çekilen kurada belirlenen yerin asıl sahibi kendi yerine geçmeyi isteyebilir.
 7. Konaklı plajı içerisinde ve çevresinde alkol kullanımı yasaktır. Çevreyi kirleten ve tesis kurallarına uymayan misafirler güvenlik görevlileri ya da hakemler tarafından uyarılırlar ısrarcı olan şahıslar alandan uzaklaştırılırlar.